2016

Súťaž krásy Miss Horehronie má za sebou úspešný rok, aj napriek tomu, že išlo o vôbec prvý ročník. S myšlienkou zorganizovať súťaž, ktorá bude o šarmatných, inteligentných mladých dievčatách z celého regiónu Horehronia, prišli dvaja mladí muži – Jozef Kvoriak a Martin Alberty. Niekoľko desiatok dievčat sa zúčastnilo kastingov v Brezne a Banskej Bystrici, kde organizátori vybrali finálovú desiatku a jednu náhradníčku. Vrámci príprav na galavečer, absolvovali dievčatá dvojmesačnú prípravu, ktorej súčasťou bol aj tréning chôdze, samotných choreografií či mediálny tréning.

Prvé sústredenie sa konalo na zámockom hoteli The Grand Vígľaš a nebolo len o utužovaní vzťahov ale aj o poriadnej dávke „makačky.“ Organizátori si pre finalistky pripravili profesionálne fotenie spoločenských šiat a plaviek značky Dishe a dievčatá neunikli ani kondičnej a spoločenskej príprave.

Tesne pred finálovým večerom absolvovali ešte jedno sústredenie, tentokrát v hoteli Zerrenpach v Osrblí. To bolo pre ne už takou malou generálkou pred blížiacim sa galavečerom.

Napokon 4. novembra v hoteli Ďumbier v Brezne, medzi sebou zabojovali o titul kráľovnej krásy Horehronia. Celý večer sa niesol v znamení symbiózy stále živých, udržiavaných folklórnych tradícií na Horehroní s prirodzenou krásou mladých žien. V úvode sa finalistky predstavili v rozmanitých ľudových krojoch zo súkromnej krojovej zbierky Mišky Giertlovej. Nádherné mladé dámy v krásnych krojoch sprevádzané potleskom prítomných hostí a za spevu Emmy Drobnej, prechádzali hrdo mólom. Moderátor Michal Hudák prispel k skvelej a príjemnej atmosfére. Počas galavečera sa diváci ocitli aj v krajine Disneylandu, kde je všetko veselé, farebné mólo sa zaplnilo balónikmi a finalistkami oblečenými v kolekcii Disney, značky Sugarbird. Nasledovala očakávaná promenáda v plavkách. Počas nej sa dievčatá predstavili prostredníctvom svojich zvukových nahrávok, v ktorých odhalili svoje záľuby a koníčky a navyše prezradili, čo by chceli v budúcnosti dosiahnuť. Medzi jednotlivými prehliadkami si prítomní diváci mali možnosť vychutnať chlapčenskú spevácku skupinu Rock Reunion z Banskej Bystrice. Neskôr počas galavečera, finalistky v tanečnej choreografii spolu s tanečnou skupinou Element predstavili streetové oblečenie na voľný čas značky DISHE.sk. Čerešničkou na torte bolo predstavenie novej kolekcie značky FakeFolk pod názvom „Láska v kroji ukrytá“ od mladej, talentovanej módnej navrhárky Mišky Giertlovej. Módnu prehliadku ručne vyšívaných šiat umocňovali sálou znejúce spevy ľudových piesní sestier Margétovych a mužský spev Slavomíra Bridiša doprevádzaný tanečníkmi z FS Mostár. Spevák Adam Ďurica so svojou „Mandolínou“ predznačil koniec večera a na rad prišla dlho očakávaná korunovácia.

Kráľovnou krásy Horehronia sa stala len 17 ročná študentka, Katka Molčanová z Valaskej. Počas galavečera rozdali organizátori až 7 titulov. Titul I.Vicemiss Horehronie 2016 si odniesla rodáčka z Banskej Bystrice, Zuzka Šimková. II.Vicemiss Horehronie 2016 sa stala Ivka Račáková z Valaskej. Titul od kaderníka súťaže získala Nikola Púpalová. Vizážistka súťaže si ako Miss Face zvolila Katku Molčanovú. Najfotogenickejšia je Ivka Račáková, ktorá získala aj možnosť fotiť pre reklamnú a mediálnu agentúru Ersor. Ľudia v hlasovaní na webovej stránke rozhodli o prvej Miss Sympatia. Týmto titulom sa pre rok 2016 pýši Zuzka Srnková.